Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Kierunek – Smołdzino

Kierunek – Smołdzino

Gmina Smołdzino jest położona w północno-zachodnim krańcu naszego województwa, w powiecie słupskim.

Pierwsza historyczna wzmianka na temat Smołdzina pojawiła się w XIII wieku. Pierwotna nazwa wsi brzmiała Smolno, wywodziła się od rośliny zwanej smółd lub od smoły i została zapisana w 1281 r. Wówczas wieś należała do słupskich dominikanów. W 1291 roku książę Bogusłw IV przekazał wieś klasztorowi cystersów w Oliwie, a w latach 1329-1341 wieś należała do zakonu krzyżackiego. W 1622 ziemia smołdzińska powróciła do rodów Gryfitów. Od średniowiecza ziemie wokół Smołdzina wraz z jeziorami były własnością książąt słupskich. Ostatnia księżna z rodu Gryfitów, Anna de Croy, spędziła tu ostatnie swoje lata. Księżna von Croy była fundatorką kościoła w Smołdzinie, który został wybudowany w 1632 r. W 1823 r. kościół rozbudowano, a w 1874 r. dobudowano nawę poprzeczną. Obecnie jest jedną z większych atrakcji turystycznych gminy.

To tam znajduje się malowniczy Słowiński Park Narodowy z ruchomymi wydmami, zwanymi „Polską Saharą”, ogromne plaże nad brzegiem otwartego morza, wzniesienie z wieżą widokową Rowokół (od którego wziął się herb gminy) a także dwa przepiękne jeziora Gardno i Łebsko. Atutem gminy jest czyste środowisko naturalne, interesująca szata roślinna i liczna populacja dziko żyjącej zwierzyny. Wspaniała lokalizacja gminy i przebogata przyroda stwarzają znakomite możliwości wypoczynku i rekreacji. Jeśli pandemia pozwoli, to zwiedzimy na piechotę te najważniejsze atrakcje już w drugi weekend czerwca! 

Jak będzie wyglądał nasz pobyt w Smołdzinie? Po całodziennej wędrówce zapewnimy miejsce noclegowe pod namiotem, na terenach zielonych przy obiektach gminnych (szkoła). Gwarantujemy transport bagaży ze stacji kolejowej oraz dostęp do sanitariatów i pryszniców. W bazie, z pomocą instruktorów uczestnicy rozstawiają namioty, rozpalają ognisko, otrzymują ciepły posiłek. Pozostałe wyżywienie uczestnicy organizują we własnym zakresie. Już dzisiaj można się zapisywać [ TUTAJ ] a na początku lutego przedstawimy cennik uczestnictwa w wydarzeniu.

Do zobaczenia!