Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Poradnik arkunowego kajakarza

Poradnik arkunowego kajakarza

Spływ kajakowy to świetny pomysł na spędzenie wolnego weekendu z rodziną czy przyjaciółmi. Nie trzeba mieć własnego sprzętu i dużego doświadczenia, aby miło spędzić czas nad wodą. Podpowiadamy, jak się przygotować na lipcową Wodną Przeprawę.

 

Kajaki stały się modne ponieważ to świetny sposób na spędzenie czasu wśród dzikiej przyrody. Nie trzeba dokonywać zakupu własnego sprzętu pływającego, wioseł czy kamizelek ratunkowych. Wszystkim zajmują się organizatorzy spływów, wystarczy, że udamy się we wskazane miejsce i będziecie kierowali się wskazówkami przewodników.

Fundacja Arkun w tym roku zaprasza na Wodną Przeprawę po rzece Wierzycy w okolicach miejscowości Stara Kiszewa. Bazą wydarzenia będzie Agroturystyka “Bartoszówka” Bartoszylas 15f. Spływ rozpocznie się w sobotę 3 lipca o godzinie 10:00 a zakończy w Górnych Malikach około godziny 18.00. Odcinek będzie podzielony na etap bardzo łatwy (rodzinny) i odrobinę trudniejszy (turystyczny). W niedzielę zaplanowano dodatkową trasę bardzo wymagającą od Owidza  do Brachnowych. Szczegóły wydarzenia [ TUTAJ ]

Jak przygotować się na spływ kajakowy? Zacznijmy od sprawdzenia pogody. Nasze wydarzenie odbędzie się w letnie przedpołudnie ale doskonale wiemy, że aura potrafi płatać figle. Proponujemy założenie stroju kąpielowego / kąpielówek i na to lekką i szybkoschnącą odzież wierzchnią – krótkie spodenki i koszulkę. Bardzo ważne jest nakrycie głowy oraz krem z mocnym filtrem przeciwsłonecznym. Na nogi sugerujemy sandały sportowe lub buty do sportów wodnych. Pamiętajmy, że czasem zdarza się, że trzeba wejść do wody i przenieść kajak nad konarem, zacumować do plaży czy kładki. Obowiązkowo na spływie należy mieć ze sobą również kurtkę przeciwdeszczową.

Co jeszcze powinieneś zabrać ze sobą na kajak? Woda to silny żywioł i nawet na spokojnej rzece zdarzają się wywrotki. Aby zabezpieczyć swoje rzeczy, wyposażcie się w specjalny worek wodoszczelny, który bez problemu kupisz w każdym sklepie sportowym. Dlaczego to takie ważne? W sytuacji gdy trzeba będzie przenieść kajak lub nagle go opuścić w awaryjnej sytuacji, wszystko będzie w jednej ręce. Dodatkowo sugerujemy zaopatrzenie się w specjalny pokrowiec na telefon. Jeśli wypadnie z kajaka do rzeki, to bez specjalnego etui możecie już go nie odnaleźć. Na pewno przydadzą się rękawiczki, najlepiej takie rowerowe bez palców. Dzięki nim nie nabawicie się odcisków i obtarć od wiosła.

W kwestii bezpieczeństwa przydatna jest też mała apteczka, a w niej plastry, preparat przeciw komarom i kleszczom, płyn do dezynfekcji ran oraz leki przeciwalergiczne. Pamiętajmy o odpowiedniej ilości wody i prowiancie. Spływ kajakowy to nie tylko relaks, ale również sporo wysiłku.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na spływ zabrać ze sobą dzieci. Każdy z uczestników otrzymuje kamizelki jednak wszystkie są w rozmiarze uniwersalnym więc dla wygody naszych pociech sugerujemy zakupienie własnej o odpowiedniej wielkości. Dziecko zawsze siada z przodu i jeden małoletni płynie tylko z jednym dorosłym opiekunem. 

Poziom wody w rzece bywa różny, są do kostek ale miejscami pojawiają się znacznie głębsze nurty, szczególnie w zakolach, gdzie woda wymywa dno. Zachowajcie wszelkie środki bezpieczeństwa, nie stawajcie w kajaku, nie szarżujcie, szczególnie gdy jest to Wasz pierwszy spływ.

Zapraszamy do Wodnej Wyprawy – zapisy [ TUTAJ ]