Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Trasa lipcowego spływu Owidz-Klonówka

Trasa lipcowego spływu Owidz-Klonówka

Jak wspominaliśmy w naszych mediach społecznościowych, już w zeszłym roku przepłynęliśmy „testowo” naszą trasę tegorocznej Wodnej Przeprawy.

Poniżej charakterystyka odcinka, opisana przez serwis kajaki.stg:

Trasa: Owidz Elektrownia – Klonówka Elektrownia
Odległość: 16 km (ok 6-7 h)
Trudność: średnia(***)(zwalone drzewa w nurcie, bystrza) ,
Przenoski: jedna przenoska na elektrowni w Kolinczu (50m).
Atrakcje: Odcinki rzeki o pięknym dzikim charakterze.

Owidz Elektrownia
Rzeka płynie przez chwilę prosto. Po 300m w lewej wpada mały dopływ. Zaraz za nim rozpoczyna się dosyć trudny, ale urokliwy odcinek. Szybki nurt, sporo zwalonych drzew i konarów w nurcie. Co 10 -20 m jakaś przeszkoda.

5,6 km

Most – Barchnowy
Dopływamy do miejscowości Barchnowy. Mijamy nowy betonowy most. Od tego momentu rzeka zwęża się i zaczyna płynąć szybciej przez otwarte tereny wijąc się bardzo mocno wśród wzgórz pokrytych polami i łąkami. W nurcie niewiele przeszkód. Brzeg porastają wierzby. Co jakiś czas widać w oddali zabudowania. Wpływamy w tereny zalesione. Po prawej zaczyna się płot – to teren leśnych upraw. Co jakiś czas przeszkody w postaci zwalonych drzew zmuszają nas do manewrowania. Stare dęby, sosny i buki porastające wysokie brzegi nadają dzikiego klimatu. Nie jest problemem spotkać tu sarny, kuny czy zimorodki.

7,3 km

Kolincki Młyn
Rzeka zaczyna zwalniać, a brzegi porastać trzcina i szuwary. To niewątpliwy znak, że zbliżamy się do elektrowni Kolincki Młyn. Rozpoczyna się rozlewisko. Jeśli chcemy zakończyć tu spływ cumujemy po lewej stronie elektrowni. Jeśli zamierzamy płynąć dalej przybijamy z prawej i przenosimy kajaki za elektrownię. Po kontakcie z obsługą elektrowni możliwość zwiedzenia urządzeń. Za elektrownią rozpoczyna się jeden z piękniejszych odcinków Wierzycy. Rzeka płynie chwilami bardzo szybko wśród wielkich buków, kasztanowców i dębów. Stare ogromne drzewa należące kiedyś do dworskiego parku w Klonówce stwarzają niesamowity klimat. Opływamy miejscowość Klonówka. W nurcie sporo zwalonych drzew, jednak ze względu na nowo wybudowaną elektrownię nurt płynie już powoli.

3,1 km

Elektrownia Klonówka
Kończymy spływ po lewej stronie przed elektrownią