Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Na rowerze całą dobę czy raczej 10 godzin?

Na rowerze całą dobę czy raczej 10 godzin?

W dniach 10-11 września we wsi Skrzeszewo koło Żukowa odbędą się nietypowe zawody na dwóch kołach – 24h Rajd Rowerowy ARKUN.

Upraszczając, ten wyścig to nic innego jak jeżdżenie “w kółko”. Trudno jednak nazwać wyznaczoną, prawie 10-cio kilometrową trasę owalem. Z góry przypomina źle skonstruowanego bałwanka lub „ducha”. Wyznaczony tor przebiega raczej po łagodnych ścieżkach i drogach, nie ma dużych różnic wysokości, ostrych podjazdów i niekontrolowanych zjazdów. Nawierzchnia to przede wszystkim szutrowy i gruntowe ścieżki, jednak jej stan jest uzależniony od pogody. Suche dni spowodują powstawanie piaskowych pułapek a ulewy bagniste koleiny. Cała droga oznaczona jest strzałkami i taśmami oraz odblaskowymi strzałkami.

Rowerowy rajd Le Mans

Zwycięża ten zespół, który w wyznaczonym czasie pokona największą liczbę pełnych okrążeń. Na trasie może znajdować się tylko jeden rowerzysta reprezentujący daną drużynę. Teamy mogą się składać od 1 do 4 osób. Im więcej zawodników w zespole, tym większe szanse na wygraną. Podczas wrześniowych zawodów, kolarze będą mieli do wyboru trzy kategorie trudności:
24h – start zaczyna się w sobotę o godzinie 18.00, a zakończenie jest dobę później, czyli o godzinie 18.00 w niedzielę (dzień – noc – dzień)
10h – rozpoczęcie punkt 8.00 w niedzielę a zakończenie o godzinie 18.00 (dzień).

Którą trasę wybrać?

Wszystko zależy od paru czynników, które należy wziąć pod uwagę zanim się zarejestrujecie. Kluczowy jest tu czas i liczba zawodników do dyspozycji (maksymalnie 4 ale może być nawet dwóch), macie doświadczenie w nocnej jeździe oraz w zmiennych warunkach pogodowych.

24h – jeśli zbierzecie zgrany zespół złożony z rowerzystów, którzy sporo jeżdżą i nie boją się nocnego przemieszczania po lesie, to zdecydowanie polecamy tą kategorię. Jest ona naszym koronnym odcinkiem dla najbardziej zdeterminowanych i odważnych kolarzy. Istotne dla zespołu jest opracowanie właściwej strategi zmiany zawodników na trasie – kto i ile będzie jeździł oraz w jakiej porze dnia. Przykładowo, przy założeniu, że są cztery osoby w drużynie i każdy jeździ po dwa okrążenia, zawodnik będący w bazie odpoczywa po swoim przejeździe około trzech godzin.

Jeśli zdecydujesz się na start indywidualny na tej trasie, musisz się liczyć ze sporym obciążeniem fizycznym, zmęczeniem wynikającym z powodu braku snu i zużyciem sprzętu. “Wykręcenie” około 15 okrążeń przez całą dobę przez jedną osobę przekłada się na około 140km! Dla wielu jednak nie jest to przeszkodą i coraz częściej słyszymy, że Arkun jest świetnym wydarzeniem do efektownego zakończenia sezonu rowerowego.

10h – nazywana kategorią sprint lub początkującą, w zależności z jakim nastawieniem startuje dany zespół. Zeszłoroczni rekordziści postanowili pokonywać każde okrążenie w czasie nie dłuższym niż 30 minut. Takie prędkości spowodowały, że do ostatnich minut zawodów ważyły się losy zwycięstwa. Jednocześnie, trasa 10h stała się także prologiem dla zespołów, które w kolejnych latach zamierzały wystartować w kategorii 24h. Pojawia się także coraz więcej początkujących zawodników, którzy po prostu chcą się sprawdzić na nietypowych rajdach.

POBIERZ TRASĘ ->[  TUTAJ ]

Pamiętajcie, 24h Rajd Rowerowy ARKUN to przede wszystkim integracja rowerowa, właściwa strategia i sprawdzenie swoich możliwości w zmiennym terenie. Stawiamy na amatorskie kolarstwo i dobrą zabawę! Zapisy tylko przez stronę www.rajdarkun.pl/#zapisy.